Fenomen Wiedźmina - białowłosy wojownik w kulturze popularnej

Jeszcze kilkanaście lat temu Wiedźmin był znany jedynie maniakom polskiej literatury fantastycznej. Literackie uniwersum wykreowane przez Andrzeja Sapkowskiego zabierało czytelników do świata pełnego potworów, polityki i ludzi, którzy prezentowali całą paletę zachowań i cech.  Jakiś czas później pojawiły się inne dzieła kultury, które inspirowały się proza polskiego pisarza. Gdzie dziś obecny jest Wiedźmin?

Gry komputerowe wciągnęły Geralta

Wyrazisty bohater, ciekawy świat, walka, seks i wciągająca fabuła - to wszystko sprawiło, że wiedźmińskie uniwersum stało się idealnym światem dla gier komputerowych. Pierwsze dwie części wirtualnych przygód Geralta były produkcjami dobrymi i zebrały przyzwoite recenzje - to jednak Wiedźmin 3: Dziki Gon stał się hitem na skalę światową i do dziś jest ogrywany przez setki tysięcy graczy. Produkcja może pochwalić się świetną grafiką, genialną fabułą i obszernymi dodatkami. Do dziś jednak stawia ona dość wysokie wymagania komputerom - wymagania sprzętowe gry Wiedźmin 3: Dziki Gon można sprawdzić chociażby tutaj.

Serial Netflixa - będą kolejne sezony?

W grudniu 2019 roku na Netflixie pojawił się pierwszy sezon serialu o przygodach białowłosego wojownika, który jest  inspirowany twórczością Sapkowskiego. W kilka tygodni stał się on jednym z najchętniej oglądanych produkcji na świecie. Już teraz poinformowano, że z pewnością powstanie drugi sezon Wiedźmina. Fani będą musieli jednak poczekać na niego prawdopodobnie aż do roku 2021. Pierwszy sezon udowodnił jednak, ze warto czekać. Fani wiedźmina mogą spać spokojnie - ich ukochane uniwersum rozkwita. Prawdopodobnie w najbliższych latach zobaczymy jeszcze więcej dzieł kultury z białowłosym wojownikiem. 

 

Autor