Darmowa lokalizacja telefonu – warto?

Już wielokrotnie podejmowano temat wad i zalet rozwiązań różnego rodzaju do szpiegowania telefonów komórkowych. Jedną z istotnych informacji, jaką można uzyskać z monitorowanego smartfona jest to, gdzie dany telefon aktualnie się znajduje. W tym przypadku nie chodzi tylko i wyłącznie o szpiegowanie, ale i o lokalizowanie telefonu na wypadek kradzieży czy zagubienia urządzenia. Jakie są darmowe metody lokalizowania telefonu i jak wygląda ich skuteczność?

Jak działa lokalizacja telefonu?

Większość nowoczesnych telefonów, a przede wszystkim smartfony mogą być lokalizowane na dwa różne sposoby. Pierwszym rozwiązaniem jest wykorzystanie wbudowanego odbiornika sygnału GPS. Telefon poszukuje sygnału z satelitów i na tej podstawie ustala położenie. Innym rozwiązaniem jest ustalenie, do której stacji bazowej BTS zalogowany jest aktualnie telefon. Taka informacja pokazuje się na mapie.,

Lokalizacja telefonu GPS

Istnieje wiele darmowych aplikacji na rynku dla smartfonów, które pracują na systemie Android. Niektóre są godne polecenia, a inne sprawdzają się o wiele gorzej. Wybór aplikacji oraz przyznawanie im pozwoleń i dostępów do zasobów musi zawsze być przemyślany. Jeśli chce się lokalizować swój telefon i wiedzieć wyniki na tym samym telefonie dobrym rozwiązaniem są aplikacje Janosi, Google Maps czy ViewRanger. Wówczas można łatwo zorientować się, jakie jest aktualnie miejsce pobytu.

Gdzie znajduje się telefon

Co jednak zrobić w przypadku gdy celem jest zlokalizowanie telefonu, który znajduje się w posiadaniu innej osoby np. dziecka czy osoby starszej? W tym celu trzeba zainstalować aplikację, która przesyła położenie urządzenia na powiązaną platformę internetową czy email. Jak dotąd żadna istniejąca bezpłatna aplikacja nie działa w sposób zadowalający. Na ogół są to aplikacje, które spamują reklamami, udają spyphone czy cechują się kiepską stabilnością.

Lokalizacja telefonu BTS

Stacje bazowe BTS pozwalają na prowadzenie rozmów telefonicznych. Komórka łączy się w tym przypadku z jednym z naziemnych masztów i przekazuje odpowiednie informacje do telefonu, który zalogowany jest do innego BTS. Co ciekawe, te same maszty można również wykorzystać do przybliżonego lokalizowania telefonu. Dokładność to w tym przypadku około 400 metrów. Na tej metodzie bazują rozwiązania typu Znajdź bliskich czy Gdzie jest dziecko. Są to usługi świadczone przez samego operatora GPS i na ogół płatne. Nie ma darmowych aplikacji, które działałyby na tej samej zasadzie. Jeśli już - bombardują one reklamami i stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkownika telefonu.

Czy warto?

Tak naprawdę raczej nie zaleca się stosowania tego typu aplikacji. Lepiej zdecydować się na sprawdzone rozwiązania Spyphone, które nie tylko są skuteczne, ale i bezpieczne. Tak naprawdę darmowe aplikacje mają tylko jedną zaletę - są za darmo.

Wszystkie aplikacje bezpłatne są widoczne po zainstalowaniu. Większość z nich wymaga jednak zezwolenia na dostęp do informacji, które nie wiadomo, gdzie potem trafiają i gdzie są później wykorzystywane.

Autor